77.2 F
Boone
Saturday, May 25, 2024
HomeHigh SchoolBeach-Verhay's 'double' leads Watauga to Northwestern Conference Women's T&F team title

Beach-Verhay’s ‘double’ leads Watauga to Northwestern Conference Women’s T&F team title

By David Rogers. BOONE, N.C. — Watauga Women’s Track and Field team used strong performances in the middle and longer distances to capture the 3A/4A Northwestern Conference track and field championships title on May 1, hosted at Jack Groce Stadium.

Photographic image by David Rogers for High Country Sports

Unlike in the Men’s Division where all three 4A schools took the top three spots in the team results, NWC 3A member Ashe County posted a strong performance to take the No. 2 team finish in the Women’s competition.

Highlights of the Women’s competition:

  • 4×800 Relay: Watauga demonstrated its roster depth, capturing No. 1 by almost a 19 second margin over No. 2 Ashe County, with South Caldwell another 30 seconds later at No. 3.
  • 100 Meter Hurdles: Watauga’s Sadie Buchanan was the only hurdler to record a time under 15 seconds as No. 1, with Ashe County claiming the No. 2 and No. 3 finishes by Emmi Cheek and Paige Overcash, respectively.
  • 100 Meter Dash: Alexander Central (Malaya Adams), Hibriten (Jada Brown), and Ashe County (Emmi Cheek) claimed the No. 1, No. 2 and No. 3 podium finishes, respectively.
  • 4×200 Relay: Alexander Central topped Watauga by a fraction of a second to claim the No. 1 spot on the podium. Ashe County came in No. 3.
  • 1600 Meter Run: A Watauga 1-2 sweep with sophomore Janie Beach-Verhay taking the convincing win with freshman Lainey Johnston capturing the No. 2 spot. Ashe County picked up valuable team points with Emory Taylor’s No. 3 finish and teammate Evie Pyles at No. 4.
  • 4×100 Relay: Same players, similar order with Alexander Central, Watauga and Ashe County taking 1-2-3.
  • 400 Meter Dash: In one of the closest races of the afternoon, Freedom’s Ava Cooke took No. 1, just 10/100ths of a second ahead of No. 2 Lilly Stough of Watauga. The Pioneers’ Ava Doty and Kaitlyn Darner claimed the No. 3 and No. 4 finishes among the large field of 15 athletes competing.
  • 300 Meter Hurdles: Ashe County’s Emmi Cheek triumphed over No. 2 Sadie Buchanan and No. 3 Tessa Buchanan, both of Watauga.
  • 800 Meter Run: Jainey Beach-Verhay became a double winner with a convincing win over Ashe County’s Abilene Dollar at No. 2 and Pioneer teammate Lainey Johnston at No. 3, who also claimed her second podium finish.
  • 200 Meter Dash: In a large field of 14 runners, Alexander Central’s Malayah Adams also became a double winner with Emmi Cheek of Ashe County at No. 2 and Hibriten’s Jada Brown also claiming multiple podium finishes each.
  • 3200 Meter Run: Watauga’s Annabelle Stewart and Ellary Smith were both more than 30 seconds ahead of the rest of the field in finishing No. 1 and No. 2, respectively. Ashe County’s Emory Taylor, Chloe Henson and Evie Pyles put in a strong Husky performance with the No. 3, No. 4 and No. 5 finishes.
  • 4×400 Relay: This middle distance relay demonstrated more High Country depth as Watauga claimed No. 1 and Ashe County No. 2, with Alexander Central at No. 3.
  • Long Jump: Hibriten’s Jada Brown was the class of the field, jumping more than 2 feet farther than Hallie Jarrett at No. 2. Watauga’s Eden Krenzin and Kayla Graham went 3-4, a few inches short of the No. 2 spot.
  • Triple Jump: Jada Brown of Hibriten earned some more No. 1 hardware, with Watauga’s Lilly Stough and Alexander Central’s Cadence Rollins not far behind in No. 2 and No. 3 spots, respectively.
  • High Jump: Ashe County’s Paige Overcash became a multi-medalist in winning the event, followed by Alexander Central’s Carly Hendren and another Husky, Katlyn French at No. 3. Watauga’s Olivia Foskey and Ashe County’s Loralei Overcash took home the No. 4 and No. 5 honors in the 14-jumper field.
  • Pole Vault: This was another dominating Watauga team performance in going 1-3-4 led by Olivia Burroughs at No. 1, Sydney Helms at No. 2 and Emmerson Martin at No. 4. Ashe County’s Gracie Finley was No. 2, but Burroughs’ successful vault performance was almost 3 feet higher than anyone else.
  • Shot Put: Ashe County’s Emily Hartsoe had a heave that was more than 8 feet farther than No. 2, Maggie Tay of Hibriten and another foot beyond Watauga multi-sport athlete Emma Pastusic’s No. 3 distance.
  • Discus: Another solid performance by Emily Hartsoe of Ashe County claimed the title, with Olivia Burroughs and Emma Pastusic of Watauga going No. 2 and No. 3, respectively.
Photographic image by David Rogers for High Country Sports
Team Scores
      TEAM                               SCORE
==================================================
1     Watauga                            248
2     Ashe County                        180.5
3     Alexander Central                  113.5
4     Hibriten                           61
5     South Caldwell                     39
6     Freedom                            38
4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Watauga  'A'                                       10:56.37  
  2 Ashe County  'A'                                   11:15.23  
  3 South Caldwell  'A'                                11:35.93  
  4 Alexander Central  'A'                             11:51.83  
  5 Freedom  'A'                                       12:11.96  
 
100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Buchanan, Sadie              Watauga                  14.80   2 
  2 Cheek, Emmi                  Ashe County              16.32   2 
  3 Overcash, Paige              Ashe County              16.41   2 
  4 Buchanan, Tessa              Watauga                  16.75   2 
  5 Schneider, Kara              Watauga                  17.68   2 
  6 Lackey, Kylie                South Caldwe             18.67   2 
  7 Rash, Haley                  Alexander Ce             19.03   2 
  8 Harrington, Hallie           Alexander Ce             20.24   1 
  9 Bolick, Chloe                South Caldwe             20.44   1 
 10 Taylor, Aniyah               Alexander Ce             21.75   2 
 11 Plumley, Zania               Freedom                  22.73   1 
 
100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Adams, Malayah               Alexander Ce             12.55   3 
  2 Brown, Jada                  Hibriten                 12.59   3 
  3 Cheek, Emmi                  Ashe County              12.72   3 
  4 Kop, Olivia                  Watauga                  13.14   3 
  5 Caldwell, Cynica             Freedom                  13.31   3 
  6 Dawson, Lexie                Ashe County              13.36   3 
  7 Queen, Aniah                 Freedom                  13.75   2 
  8 Howell, KaMauri              Hibriten                 13.75   2 
  9 Miller, Nya                  Alexander Ce             13.76   3 
 10 Kop, Sophia                  Watauga                  13.79   2 
 11 Foskey, Olivia               Watauga                  13.83   2 
 12 McMinn, Kerris               South Caldwe             13.99   2 
 13 Taylor, Cheyenne             Alexander Ce             13.99   3 
 14 Dula, Nivea                  Hibriten                 14.36   2 
 15 Bridges, Bella               South Caldwe             14.49   1 
 16 Goodman, Carley              Ashe County              14.59   1 
 17 Kanipe, Kemora               Freedom                  15.30   1 
 18 Lambert, Kayleigh            South Caldwe             16.06   2 
 
4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Alexander Central  'A'                              1:47.12  
  2 Watauga  'A'                                        1:47.76  
  3 Ashe County  'A'                                    1:48.62  
  4 Freedom  'A'                                        1:50.08  
  5 Hibriten  'A'                                       2:02.87  
  6 South Caldwell  'A'                                 2:07.76  
 
1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Beach-Verhay, Janie          Watauga                5:38.26  
  2 Johnston, Lainey             Watauga                5:58.55  
  3 Taylor, Emory                Ashe County            6:04.65  
  4 Pyles, Evie                  Ashe County            6:25.03  
  5 Noble, Clara                 South Caldwe           6:27.61  
  6 Townsend, Sydney             Watauga                6:31.53  
  7 Bautista, Hannely            Ashe County            6:43.97  
  8 Cox, Hope                    Alexander Ce           6:49.73  
  9 Osborne, Maggie              South Caldwe           7:04.96  
 10 Denton, Kennedy              Freedom                7:08.10  
 11 Childers, Madison            South Caldwe           7:20.43  
 12 Spencer, Chloe               Freedom                7:28.97  
 
4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Alexander Central  'A'                                50.37  
  2 Watauga  'A'                                          50.50  
  3 Ashe County  'A'                                      52.08  
  4 Freedom  'A'                                          53.31  
  5 Hibriten  'A'                                         55.86  
  6 South Caldwell  'A'                                   57.57  
 
400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cooke, Ava                   Freedom                1:02.15   2 
  2 Stough, Lilly                Watauga                1:02.25   2 
  3 Doty, Ava                    Watauga                1:03.68   2 
  4 Darner, Kaitlyn              Watauga                1:04.19   2 
  5 Kirksey, Leah                Freedom                1:06.29   2 
  6 Shepherd, Madalyn            Alexander Ce           1:08.36   2 
  7 Smith, Ava                   Alexander Ce           1:08.75   2 
  8 Goodman, Carley              Ashe County            1:10.03   1 
  9 Pennell, Lexi                South Caldwe           1:10.32   1 
 10 Bolick, Chloe                South Caldwe           1:13.21   2 
 11 Ritchie, Rylei               Hibriten               1:13.84   1 
 12 Satterwhite, Audrey          Ashe County            1:17.47   1 
 13 Holden, Vera                 South Caldwe           1:17.79   1 
 14 Lewis, Emily                 Ashe County            1:19.27   1 
 15 Yang, Raine                  Freedom                1:32.12   1 
 
300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cheek, Emmi                  Ashe County              46.84   2 
  2 Buchanan, Sadie              Watauga                  48.10   2 
  3 Buchanan, Tessa              Watauga                  50.31   2 
  4 Davis, Frances               Watauga                  54.37   2 
  5 Rash, Haley                  Alexander Ce             56.22   2 
  6 Harrington, Hallie           Alexander Ce             56.72   2 
  7 Lackey, Kylie                South Caldwe             56.76   2 
  8 Taylor, Aniyah               Alexander Ce             59.81   1 
  9 Howell, Emma                 Ashe County            1:00.86   1 
 10 Plumley, Zania               Freedom                1:06.30   1 
 11 Bridges, Bella               South Caldwe           1:06.31   1 
 -- Hamby, Sophia                South Caldwe                FS   1 
 
800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Beach-Verhay, Janie          Watauga                2:31.19  
  2 Dollar, Abilene              Ashe County            2:34.26  
  3 Johnston, Lainey             Watauga                2:37.30  
  4 Anderson, Payton             South Caldwe           2:44.55  
  5 Franca, Josie                Ashe County            2:48.24  
  6 Hendren, Lydia               Alexander Ce           2:51.38  
  7 Crafton, Celeste             Alexander Ce           3:02.48  
  8 Llibre, Mia Grace            Watauga                3:02.89  
  9 Ritchie, Rylei               Hibriten               3:17.62  
 10 Tomberlin, Olivia            South Caldwe           3:25.67  
 11 Spencer, Chloe               Freedom                3:27.49  
 12 Harris, Mackenzie            South Caldwe           3:39.67  
 
200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Adams, Malayah               Alexander Ce             26.48   3 
  2 Cheek, Emmi                  Ashe County              26.92   3 
  3 Brown, Jada                  Hibriten                 27.02   3 
  4 Johnson, Sienna              Watauga                  28.06   3 
  5 Caldwell, Cynica             Freedom                  28.15   3 
  6 Cheek, Mackenzy              Watauga                  28.47   3 
  7 Hendren, Carly               Alexander Ce             28.50   3 
  8 Dollar, Addison              Ashe County              29.07   2 
  9 Evans, Leland                Freedom                  29.19   2 
 10 Cooke, Ava                   Freedom                  29.22   3 
 11 Glover, Olivia               Ashe County              29.73   2 
 12 Howell, KaMauri              Hibriten                 30.42   2 
 13 Higginbothom, Brady          South Caldwe             33.51   1 
 14 Austin, Zoey                 South Caldwe             36.00   1 
 
3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stewart, Annabelle           Watauga               13:08.31  
  2 Smith, Ellary                Watauga               13:16.55  
  3 Taylor, Emory                Ashe County           13:47.47  
  4 Henson, Chloe                Ashe County           13:53.30  
  5 Pyles, Evie                  Ashe County           13:56.26  
  6 Llibre, Mia Grace            Watauga               14:52.49  
  7 Osborne, Maggie              South Caldwe          15:51.92  
  8 Noble, Clara                 South Caldwe          15:52.97  
  9 Childers, Madison            South Caldwe          17:10.23  
 10 Roupe, Tessa                 Alexander Ce          17:23.41  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Watauga  'A'                                        4:18.50  
  2 Ashe County  'A'                                    4:23.75  
  3 Alexander Central  'A'                              4:41.68  
  4 South Caldwell  'A'                                 5:13.69  
 -- Hibriten  'A'                                           DNF  
 
Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Jada                  Hibriten              17-09.00  
  2 Jarrett, Hallie              Alexander Ce          15-08.75  
  3 Krenzin, Eden                Watauga               15-04.75  
  4 Graham, Kayla                Watauga               15-01.25  
  5 Rollins, Alexis              Ashe County           14-11.00  
  6 Foskey, Olivia               Watauga               14-09.00  
  7 Glover, Olivia               Ashe County           14-08.00  
  8 Dollar, Addison              Ashe County           13-07.00  
  9 Caldwell, Payton             Freedom               13-01.50  
 10 Higginbothom, Brady          South Caldwe          12-10.50  
 11 Merritt, Makenzie            Alexander Ce          12-05.50  
 12 Beck, Allie                  South Caldwe          12-00.75  
 13 Capula Leon, Mayra           Hibriten              11-02.00  
 14 Austin, Zoey                 South Caldwe           9-05.00  
 
Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brown, Jada                  Hibriten              39-02.00  
  2 Stough, Lilly                Watauga               35-03.50  
  3 Rollins, Cadence             Alexander Ce          34-06.50  
  4 Spears, MaNya                Alexander Ce          34-00.00  
  5 Krenzin, Eden                Watauga               33-06.00  
  6 Foskey, Olivia               Watauga               31-10.00  
  7 Rollins, Alexis              Ashe County           31-03.00  
  8 Cremeans, Joely              Alexander Ce          29-04.00  
 
High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Overcash, Paige              Ashe County            5-00.00  
  2 Hendren, Carly               Alexander Ce           4-10.00  
  3 French, Katlyn               Ashe County            4-08.00  
  3 Foskey, Olivia               Watauga                4-08.00  
  3 Overcash, loralei            Ashe County            4-08.00  
  6 Helms, Sydney                Watauga               J4-06.00  
  7 Graham, Kayla                Watauga               J4-06.00  
  8 Fox, Chloe                   Alexander Ce          J4-06.00  
  9 Dula, Layah                  Hibriten               4-02.00  
 10 Higginbothom, Brady          South Caldwe           4-00.00  
 10 Hendren, Lydia               Alexander Ce           4-00.00  
 -- Summerlin, Chloe             South Caldwe                NH  
 -- Lambert, Kayleigh            South Caldwe                NH  
 -- Moss, Ryver                  Hibriten                    NH  
 
Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Burroughs, Olivia            Watauga               12-02.00  
  2 Finley, Gracie               Ashe County            9-06.00  
  3 Helms, Sydney                Watauga               J9-00.00  
  4 Martin, Emmerson             Watauga               J9-00.00  
  5 Miller, Emery                Alexander Ce           8-00.00  
  6 Rollins, Alexis              Ashe County            7-06.00  
  6 Ackerman, Andersyn           Alexander Ce           7-06.00  
  8 Capula Leon, Mayra           Hibriten               6-00.00  
 -- Suddreth, Jenna              South Caldwe                NH  
 -- Pennell, Lexi                South Caldwe                NH  
 
Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hartsoe, Emily               Ashe County           40-09.25  
  2 Maggie) Tay, Margaret        Hibriten              32-08.50  
  3 Pastusic, Emma               Watauga               31-03.25  
  4 Peterman, Dakota             Ashe County           28-10.50  
  5 Huitt, Carleigh              South Caldwe          27-06.25  
  6 Cole, Somerlyn               Watauga               26-11.00  
  7 Jackson, Asia                Alexander Ce          26-05.75  
  8 Lail, Kendra                 South Caldwe          25-10.25  
  9 Cowan, Tyiana                Alexander Ce          25-10.00  
 10 Miller, Abigail              Ashe County           25-06.00  
 11 Moss, Ryver                  Hibriten              25-03.25  
 12 Wright, Simone               Freedom               24-04.00  
 13 Hartis, Teryn                Alexander Ce          22-01.25  
 14 Azua Martin, Yesenia         Hibriten              21-04.25  
 15 Eaker, Choe                  South Caldwe          21-02.00  
 
Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hartsoe, Emily               Ashe County             120-06  
  2 Burroughs, Olivia            Watauga                 114-04  
  3 Pastusic, Emma               Watauga                  98-07  
  4 Moss, Ryver                  Hibriten                 89-07  
  5 Maggie) Tay, Margaret        Hibriten                 89-01  
  6 Peterman, Dakota             Ashe County              87-00  
  7 Bowers, Lanie                Ashe County              85-05  
  8 Jackson, Asia                Alexander Ce             84-08  
  9 Huitt, Carleigh              South Caldwe             82-11  
 10 Hartis, Teryn                Alexander Ce             65-05  
 11 Wright, Simone               Freedom                  63-03  
 12 Smith, Margot                Watauga                  61-04  
 13 Lail, Kendra                 South Caldwe             59-00  
 14 Azua Martin, Yesenia         Hibriten                 58-10  
 15 Parsons, Riley               Alexander Ce             58-03  
 16 Lambert, Kayleigh            South Caldwell
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments