72.1 F
Boone
Saturday, May 25, 2024
HomeHigh SchoolWatauga Baseball to host Round 1 game vs. Davie County, May 7

Watauga Baseball to host Round 1 game vs. Davie County, May 7

By David Rogers. BOONE, N.C. — Because South Caldwell prevailed in the Northwestern Conference tournament last week with an 11-4 win over Watauga at M S Deal Field in Granite Falls, the Spartans ended up with a slightly higher seed (No. 7) vs. the Pioneers’ No. 11.

For best viewing on desktops, click on the image.

The North Carolina state playoffs start May 7 with Round 1. The No. 7 seed guarantees at least two home games for South Caldwell, assuming they win Round 1 vs. No. 26 Alexander Central. Watauga gets a Round 1 home game vs. No.22 Davie County, but would need No. 6 Cox Mill to lose vs. No. 27 Southwest Guilford in order to get a second home game upon advancing to Round 2.

The full Round 1 pairings for the North Carolina 4A West Region (higher seed is home team):

  • No. 1 T C Roberson vs. No. 32 Northern Guilford
  • No. 16 Weddington vs. No. 17 Glenn
  • No. 8 Hopewell vs. No. 25 Palisades
  • No. 9 Ragsdale vs. No. 24 South Iredell
  • No. 5 Providence vs. No. 28 Southeast Guilford
  • No. 12 West Forsyth vs. No. 21 Hough
  • No. 13 Asheville vs. No. 20 Ardrey Kell
  • No. 4 Reagan vs. No. 29 Lake Norman
  • No. 3 Myers Park vs. No. 30 Butler
  • No. 14 Charlotte Catholic vs. No. 19 East Forsyth
  • No. 6 Cox Mill vs. No. 27 Southwest Guilford
  • No. 11 Watauga vs. No. 22 Davie County
  • No. 7 South Caldwell vs. No. 26 Alexander Central
  • No. 10 South Mecklenburg vs. No. 23 Hickory Ridge
  • No. 15 Northwest Guilford vs. No. 18 Marvin Ridge
  • No. 2 Cuthbertson vs. No. 31 East Mecklenburg

Other games of regional interest, at the 3A level:

  • No. 8 Ashe County vs. No. 25 Central Davidson
  • No. 5 A C Reynolds vs. No. 28 Hibriten

At the 2A classification:

  • No. 15 West Wilkes vs. No. 18 West Davidson
  • No. 14 North Surry vs. No. 19 Maiden
  • No. 1 Burns vs. No. 32 East Burke

At the 1A classification:

  • No. 1 Mt. Airy vs. No. 32 Langtree Charter
  • No. 16 East Wilkes vs. No. 17 Highland Tech
  • No. 5 Cherryville vs. No. 28 Mitchell
  • No. 4 Draughn vs. No. 29 Bessemer City
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments