72.1 F
Boone
Saturday, May 25, 2024
HomeHigh SchoolWatauga women dominate 5-team track meet vs. NWC rivals, others

Watauga women dominate 5-team track meet vs. NWC rivals, others

By David Rogers. BOONE, N.C. — With five schools competing on Aug. 10 at the Watauga High School track, at any point in time there was something going on at the venue. Down time in the running events? Just look to the High Jump or Discus. Are you missing the Long Jump and Pole Vault?

In team points, Watauga more than double the production of second place Ashe County and roughly six times the number of points recorded by 4A Northwestern Conference rival, third place South Caldwell. It was a team effort, with the Pioneers swamping the competition up and down the event schedule.

A few Watauga highlights:

  • In the grueling 3200 Meters event, Janie Beach-Verhay captured the No. 1 spot, almost two full minutes ahead of her nearest competitor.
  • Senior Ellary Smith and freshman Winter Shaw went 1-2 in the 1600 meters event, with Anna Morris also picking up team points at No. 4.
  • Sadie Buchanan, Frances Davis and Ava Curtis swept the top three spots in the 300 Meter Hurdles.
  • Lainey Johnston, just a freshman, won the 800 Meters by almost four seconds over runner-up Lila Engler of Forsyth Home Educators.
  • It was a 1-2-3-4-6 finish for the Pioneers in the 200 Meters, with Sienna Johnson, Sarah Darner, Ava Doty, Mackenzy Cheek and Hadleigh Windish, respectively.
  • Watauga athletes swept the top six spots in the Long Jump: Kayla Graham, Olivia Burroughs, Eden Krenzin, Olivia Foskey, Sydney Helms, and Emmerson Martin.
  • Oliva Burroughs continued her near domination of the field events, with wins in Shot Put, Discus, and Pole Vault to go along with her No. 2 finish in the Long Jump.

Among the other schools, top performances included:

  • Freshman Lucy Roth if Forsyth Home Educators’ No. 1 finish in the 400 Meters, with South Caldwell’s Payton Anderson a little more than a second behind at No. 2.
  • Ashe County’s Emmi Cheek captured first place in the 100 Meters
  • Ashe County showed well in the 4×100 Relay, capturing No. 1 and No. 3 spots around second place Watauga.
Lucy Roth of Forsyth Home Educators excelled in the 400 Meters. Photographic image by David Rogers

FULL RESULTS

RaceTab by MileSplit/FloSports     Watauga 1, Watauga High School

              Home Meet #2 - 4/10/2024 12:38:38 PM               
                       Watauga, Boone, NC                        

4x800 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Ashe A                                   11:17.55     10
  2 Watauga A                                11:45.86      8
  3 South Caldwell A                         12:17.04      6
  4 Ashe B                                   12:22.77       

100 Meter Hurdles                      
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Sadie Buchanan        11 Watauga                 15.14    NWI  2    10
  2 Paige Overcash           Ashe                    17.30    NWI  1     8
  3 Kara Schneider        11 Watauga                 18.04    NWI  1     6
  4 Kylie Lackey          10 South Caldwell          18.78    NWI  1     4
  5 Chloe Bolick          10 South Caldwell          20.61    NWI  2     2
  6 Lila Engler           10 Forsyth Home Ed         20.74    NWI  2     1
  7 Eliana Gordon          9 Forsyth Home Ed         20.96    NWI  1      

100 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Emmi Cheek               Ashe                    12.77    NWI  1    10
  2 Olivia Kop            12 Watauga                 13.25    NWI  1     8
  3 Gracie Finley            Ashe                    13.28    NWI  1     6
  4 Nancy Stough          10 Watauga                 13.43    NWI  1     4
  5 Sophia Kop            10 Watauga                 13.86    NWI  1     2
  6 Olivia Foskey         12 Watauga                 13.94    NWI  4      
  7 Addison Dollar           Ashe                    14.06    NWI  2     1
  8 Mallory Wooten        11 Forsyth Home Ed         14.14    NWI  2      
  9 Kerris McMinn          9 South Caldwell          14.20    NWI  1      
 10 Olivia Glover            Ashe                    14.23    NWI  2      
 11 Mackenzy Cheek         9 Watauga                 14.29    NWI  3      
 12 Natalie Fitch         11 Watauga                 14.31    NWI  5      
 13 Caroline McClung      11 Forsyth Home Ed         14.49    NWI  1      
 14 Leah Gaydon           10 Watauga                 14.49    NWI  4      
 15 Natalie Johnston      11 Watauga                 14.49    NWI  2      
 16 Ava Curtis            11 Watauga                 14.84    NWI  3      
 17 Jacqueline Britt       9 Forsyth Home Ed         14.86    NWI  3      
 18 Bella Bridges         10 South Caldwell          14.91    NWI  2      
 18 Breeana Critcher      12 Watauga                 14.91    NWI  2      
 20 Emma Brown               Johnson Co. HS          15.18    NWI  1      
 21 Ava Zargoza            9 Watauga                 15.23    NWI  3      
 22 Carley Goodman           Ashe                    15.38    NWI  3      
 23 Desaray Robinson         Johnson Co. HS          15.51    NWI  2      
 24 Sade McEachin          9 Forsyth Home Ed         15.56    NWI  4      
 25 Audrina Smith            Johnson Co. HS          15.57    NWI  3      
 26 Asha Batchelor         9 Watauga                 15.66    NWI  5      
 27 Sofia Wells           10 Watauga                 16.28    NWI  4      
 28 Emma Howell              Ashe                    16.56    NWI  3      
 29 Hannah Adams           9 Watauga                 16.76    NWI  2      
 30 Emma Hicks             9 South Caldwell          16.77    NWI  5      
 31 Abigail Clark         10 Watauga                 17.19    NWI  5      
 32 Zoey Austin            9 South Caldwell          17.22    NWI  4      
 33 Mackenzie Turnmire     9 Watauga                 17.93    NWI  5      
 34 Hailey Hicks          10 South Caldwell          17.95    NWI  3      

4x200 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Watauga A                                 1:47.96     10
  2 Ashe A                                    1:50.14      8
  3 Watauga B                                 1:57.12       
  4 Forsyth Home Ed C                         1:59.92      6
  5 Ashe A                                    2:05.38       

1600 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ellary Smith          12 Watauga               6:04.00     10
  2 Winter Shaw            9 Watauga               6:17.83      8
  3 Evie Pyles               Ashe                  6:30.60      6
  4 Anna Norris           10 Watauga               6:33.08      4
  5 Patricia Collins      10 Watauga               6:37.84       
  6 Susanna Goff           9 Watauga               6:37.97       
  7 Chloe Henson             Ashe                  6:38.85      2
  8 Iyla Freed            10 Watauga               7:01.02       
  9 Rissa Stevans            Johnson Co. HS        7:02.94      1
 10 Maggie Osborne        10 South Caldwell        7:16.85       
 11 Audrey Satterwhite       Ashe                  7:20.64       
 12 Laurel Mortensen      11 Watauga               7:25.34       
 13 Maggie Souza          12 Watauga               7:28.14       
 14 Madison Childers      10 South Caldwell        7:31.75       
 15 Emily Lewis              Ashe                  7:42.95       
 16 Vivian Rushing        12 Watauga               7:43.36       
 17 Sydney Moretz         10 Watauga               7:53.23       
 18 Olivia Tomberlin       9 South Caldwell        7:55.70       
 19 Trina Hurtado         11 South Caldwell        8:51.20       
 20 Mackenzie Harris       9 South Caldwell        8:59.29       

 4x100 Meter Relay                
===============================================================
    Team                                          Time H#   Pts
---------------------------------------------------------------
  1 Ashe A                                      52.59   1    10
  2 Watauga A                                   53.09   1     8
  3 Ashe B                                      54.95   1      
  4 South Caldwell A                            56.95   1     6
  5 Watauga B                                   57.74   1      
  6 Forsyth Home Ed A                           58.65   1     4
  7 Watauga C                                   59.62   1      
  8 South Caldwell B                          1:00.12   1      

  400 Meter Dash                    
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Lucy Roth              9 Forsyth Home Ed       1:06.26   2    10
  2 Payton Anderson       10 South Caldwell        1:07.71   1     8
  3 Natalie Johnston      11 Watauga               1:08.77   1     6
  4 Elizabeth Hamilton    12 Forsyth Home Ed       1:08.97   1     4
  5 Julian Martin          9 Watauga               1:10.30   1     2
  6 Josie Franca             Ashe                  1:10.64   1     1
  7 Jacqueline Britt       9 Forsyth Home Ed       1:11.06   1      
  8 Lexi Pennell          10 South Caldwell        1:12.04   1      
  9 Zoe Critcher           9 Watauga               1:17.01   2      
 10 Vera Holden            9 South Caldwell        1:20.44   2      
 11 Emma Hicks             9 South Caldwell        1:24.30   2      
 12 Abigail Clark         10 Watauga               1:24.80   2      
 13 Kayleigh Lambert      12 South Caldwell        1:28.14   2      
 14 Hailey Hicks          10 South Caldwell        1:31.81   2      

300 Meter Hurdles                   
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Sadie Buchanan        11 Watauga                 48.21   1    10
  2 Frances Davis          9 Watauga                 54.69   1     8
  3 Ava Curtis            11 Watauga                 56.53   2     6
  4 Kylie Lackey          10 South Caldwell          57.22   1     4
  5 Chloe Bolick          10 South Caldwell          58.70   2     2
  6 Sophia Hamby          10 South Caldwell          59.92   2     1

800 Meter Run                     
====================================================================
    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts
--------------------------------------------------------------------
  1 Lainey Johnston        9 Watauga               2:35.87   1    10
  2 Lila Engler           10 Forsyth Home Ed       2:39.29   1     8
  3 Hannely Bautista         Ashe                  2:51.64   2     6
  4 Ellary Smith          12 Watauga               2:53.26   1     4
  5 Eliana Gordon          9 Forsyth Home Ed       2:56.11   1     2
  6 Abby Bingham             Ashe                  2:57.53   2     1
  7 Susanna Goff           9 Watauga               3:01.92   1      
  8 Addy Snyder              Johnson Co. HS        3:03.65   1      
  9 Clara Noble           10 South Caldwell        3:04.51   1      
 10 Anna Norris           10 Watauga               3:04.70   1      
 11 Sade McEachin          9 Forsyth Home Ed       3:05.46   2      
 12 Iyla Freed            10 Watauga               3:06.00   1      
 13 Rissa Stevans            Johnson Co. HS        3:06.64   2      
 14 Maggie Souza          12 Watauga               3:07.50   1      
 15 Patricia Collins      10 Watauga               3:08.06   1      
 16 Sofia McEvoy           9 Watauga               3:08.69   2      
 17 Lidia McEachin         9 Forsyth Home Ed       3:15.28   2      
 18 Vivian Rushing        12 Watauga               3:25.45   2      
 19 Laurel Mortensen      11 Watauga               3:28.57   2      
 20 Madison Childers      10 South Caldwell        3:29.58   1      
 21 Olivia Tomberlin       9 South Caldwell        3:38.82   2      
 22 Esme Potter            9 South Caldwell        3:44.72   2      
 23 Camilla Desogus       11 Watauga               3:44.80   2      
 24 Mackenzie Harris       9 South Caldwell        3:49.28   2      
 25 Trina Hurtado         11 South Caldwell        4:02.26   2      

200 Meter Dash                       
==========================================================================
    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts
--------------------------------------------------------------------------
  1 Sienna Johnson        10 Watauga                 27.79    NWI  2    10
  2 Sarah Darner          11 Watauga                 28.20    NWI  2     8
  3 Ava Doty              11 Watauga                 28.54    NWI  2     6
  4 Mackenzy Cheek         9 Watauga                 28.78    NWI  1      
  5 Lucy Roth              9 Forsyth Home Ed         29.20    NWI  1     4
  6 Hadleigh Windish      11 Watauga                 29.97    NWI  1      
  7 Elizabeth Hamilton    12 Forsyth Home Ed         30.11    NWI  3     2
  8 Olivia Glover            Ashe                    30.30    NWI  2     1
  9 Penelope Shack        10 Watauga                 30.35    NWI  1      
 10 Kerris McMinn          9 South Caldwell          30.40    NWI  2      
 11 Mallory Wooten        11 Forsyth Home Ed         30.52    NWI  2      
 12 Sydney Marsh          11 Watauga                 30.71    NWI  3      
 13 Jacqueline Britt       9 Forsyth Home Ed         30.81    NWI  3      
 14 Natalie Johnston      11 Watauga                 30.92    NWI  3      
 15 Leah Gaydon           10 Watauga                 31.00    NWI  3      
 16 Caroline McClung      11 Forsyth Home Ed         31.00    NWI  1      
 17 Sade McEachin          9 Forsyth Home Ed         32.12    NWI  3      
 18 Audrina Smith            Johnson Co. HS          32.44    NWI  2      
 19 Breeana Critcher      12 Watauga                 32.44    NWI  4      
 20 Adalynn Cline         11 South Caldwell          33.58    NWI  1      
 21 Asha Batchelor         9 Watauga                 33.70    NWI  4      
 22 Kayleigh Lambert      12 South Caldwell          33.97    NWI  1      
 23 Vera Holden            9 South Caldwell          34.23    NWI  2      
 24 Emma Howell              Ashe                    34.30    NWI  1      
 25 Eliana Gordon          9 Forsyth Home Ed         34.74    NWI  4      
 26 Lidia McEachin         9 Forsyth Home Ed         35.09    NWI  4      
 27 Mackenzie Turnmire     9 Watauga                 37.60    NWI  3      
 28 Hailey Hicks          10 South Caldwell          38.13    NWI  3      
 29 Lila Engler           10 Forsyth Home Ed         39.40    NWI  4      

3200 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Jane Beach-Verhey     10 Watauga              12:03.38     10
  2 Emory Taylor             Ashe                 13:50.92      8
  3 Mia Grace Llibre      11 Watauga              14:25.76      6
  4 Evie Pyles               Ashe                 14:35.74      4
  5 Sofia McEvoy           9 Watauga              15:21.12      2
  6 Cora Smith            10 Watauga              17:39.05       

4x400 Meter Relay               
============================================================
    Team                                          Time   Pts
------------------------------------------------------------
  1 Watauga A                                 4:15.87     10
  2 Ashe A                                    4:22.05      8
  3 South Caldwell A                          4:55.75      6
  4 Forsyth Home Ed                           5:35.20      4
  5 South Caldwell B                          5:49.28       

Long Jump                        
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Kayla Graham          12 Watauga              15-10.75    NWI    10
  2 Olivia Burroughs      12 Watauga              15-10.25    NWI     8
  3 Eden Krenzin          10 Watauga              15-04.50    NWI     6
  4 Olivia Foskey         12 Watauga              14-08.75    NWI      
  5 Sydney Helms           9 Watauga              14-07.50    NWI      
  6 Emmerson Martin       12 Watauga              13-11.00    NWI      
  7 Addison Dollar           Ashe                 13-07.50    NWI     4
  8 Caroline McClung      11 Forsyth Home Ed      13-03.50    NWI     2
  9 Olivia Glover            Ashe                 13-02.00    NWI     1
 10 Naomi Smith            9 Watauga              13-01.00    NWI      
 11 Paiten Carroll           Johnson Co. HS       12-08.00    NWI      
 12 Emma Brown               Johnson Co. HS       12-02.25    NWI      
 13 Sophia Hamby          10 South Caldwell       11-07.75    NWI      
 14 Allie Beck            10 South Caldwell       11-02.75    NWI      
 15 Audrina Smith            Johnson Co. HS       10-10.25    NWI      
 16 Zoey Austin            9 South Caldwell        9-06.25    NWI      
 17 Desaray Robinson         Johnson Co. HS        8-09.75    NWI      
 NM Mackenzy Cheek         9 Watauga                    ND    NWI      
 NM Alexis Rollins           Ashe                       ND    NWI      

Triple Jump                       
=======================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts
-----------------------------------------------------------------------
  1 Nancy Stough          10 Watauga              34-01.00    NWI    10
  2 Eden Krenzin          10 Watauga              32-01.00    NWI     8
  3 Olivia Foskey         12 Watauga              31-08.50    NWI     6
  4 Alexis Rollins           Ashe                 30-01.50    NWI     4
  5 Kara Schneider        11 Watauga              29-03.00    NWI      
  6 Naomi Smith            9 Watauga              28-04.00    NWI      
  7 Sophia Hamby          10 South Caldwell       27-09.50    NWI     2
 NM Allie Beck            10 South Caldwell             ND    NWI      

Shot Put                      
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Olivia Burroughs      12 Watauga              30-05.50     10
  2 Dakota Peterman          Ashe                 28-00.25      8
  3 Lainey Gragg           9 Watauga              27-09.00      6
  4 Carleigh Huitt        10 South Caldwell       26-04.00      4
  5 Kendra Lail           11 South Caldwell       25-11.50      2
  6 Abigail Miller           Ashe                 25-02.75      1
  7 Lucy Bachman          12 Watauga              24-00.00       
  8 Somerlyn Cole         11 Watauga              23-02.50       
  9 Margot Smith           9 Watauga              21-10.00       
 10 Caroline Clark         9 Watauga              19-07.00       

Discus Throw                    
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Olivia Burroughs      12 Watauga                105-05     10
  2 Emma Pastusic         10 Watauga                100-07      8
  3 Dakota Peterman          Ashe                    97-11      6
  4 Carleigh Huitt        10 South Caldwell          81-09      4
  5 Abigail Miller           Ashe                    74-01      2
  6 Lanie Bowers             Ashe                    73-10      1
  7 Somerlyn Cole         11 Watauga                 70-09       
  8 Lainey Gragg           9 Watauga                 70-08       
  9 Kendra Lail           11 South Caldwell          67-08       
 10 Lucy Bachman          12 Watauga                 67-06       
 11 Kayleigh Lambert      12 South Caldwell          64-03       
 12 Caroline Clark         9 Watauga                 63-03       
 13 Paiten Carroll           Johnson Co. HS          60-06       
 NM Margot Smith           9 Watauga                    ND       

High Jump                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Olivia Foskey         12 Watauga               4-10.00      9
  1 Keslyn Durham            Ashe                  4-10.00      9
  3 Sydney Helms           9 Watauga               4-06.00      6
  4 Kayla Graham          12 Watauga               4-04.00      4
  5 Carley Goodman           Ashe                  4-04.00      2
  5 Emmerson Martin       12 Watauga               4-04.00       
  7 Lorali Overcash          Ashe                  4-00.00      1
  8 Lanie Bowers             Ashe                  4-00.00       

Pole Vault                     
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Mark   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Olivia Burroughs      12 Watauga              11-06.00     10
  2 Emmerson Martin       12 Watauga               9-00.00      8
  3 Sydney Helms           9 Watauga               8-00.00      6
  4 Caroline Bradbury      9 Watauga               7-06.00       
  5 Gracie Finley            Ashe                  7-00.00      4
 NH Margot Smith           9 Watauga                    NH       
 NH Jillian Martin         9 Watauga                    NH       

Team Scores (18 Events Scored)           
==========================================================================
    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth 
--------------------------------------------------------------------------
  1 Watauga                     301    46   54   40   36   34   91    0  
  2 Ashe                        133    19   27    8   36   18   25    0  
  3 South Caldwell              51      8    0   13   18   10    2    0  
  4 Forsyth Home Ed             47     20   10    1   14    0    2    0  
  5 Johnson Co. HS               1      0    1    0    0    0    0    0  

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments